Α.Σ. Νίκη Αμαρουσίου

Τρίτη 10 Μαΐου 2011

Ένα βήμα μακριά!!

Μία νίκη μακριά από το όνειρο της ανόδου στην Γ`Εθνική είναι πλέον η ομάδα μας, μετά την χθεσινή νίκη-πρόκριση στον προημιτελικό των Αγώνων Μπαράζ. Η Νίκη Αμαρουσίου επικράτησε του Κορωπίου στον 3ο αγώνα με σκορ 77-59, έκανε το 3-2 στη σειρά των αγώνων, προκρίθηκε στον τελικό και πλέον περιμένει την ερχόμενη Δευτέρα τον ΔΑΣΑΛ στο "Σπύρος Λούης" για να κάνει το όνειρο πραγματικότητα!
  Ο χθεσινός αγώνας ήταν ο σημαντικότερος (μέχρι τον επόμενο) που έχει δώσει ποτέ η ομάδα μας. Ένας αγώνας δίχως αύριο καθώς ο ηττημένος θα έχανε το τρένο της ανόδου για φέτος! Σε τέτοιους αγώνες η Νίκη Αμαρουσίου ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ! Το έχει αποδείξει πολλές φορές φέτος και το απέδειξε ακόμα μία και μάλιστα με επιβλητικό τρόπο! Η αποφασιστικότητα και η σιγουριά φαινόταν στα πρόσωπα των παικτών από την αρχή του αγώνα. Ξεκίνησε το παιχνίδι με την ομάδα μας να ανεβάζει από νωρίς την διαφορά στου 10 πόντους (21-11), για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 26-15! Στο δεύτερο δεκάλεπτο κάποια τρίποντα από τους φιλοξενούμενους έριξαν την διαφορά και επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ξαναμπούν στον παιχνίδι. Σκορ ημιχρόνου 40-36! Το τρίτο και καθοριστικό δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε τον αγώνα. Η "σκυλίσια" άμυνα δεν άφησε άλλα περιθώρια στου φιλοξενούμενους. Χωρίς να μπορούν να βρουν καμία λύση και με τον ομάδα μας να τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο η διαφορά ανέβηκε στους 17 πόντους για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 57-44! Στο τέταρτο "πανηγυρικό" δεκάλεπτο όχι μόνο δεν χαλάρωσε η ομάδα αλλά εκτόξευσε την διαφορά μέχρι και τους 25 πόντους για να γραφτεί το τελικό σκορ 77-59!
  Σε ένα κατάμεστο γήπεδο (πάνω από 400 φίλαθλοι), όλοι οι αθλητές έδωσαν το καλύτερό τους εαυτό! Η ομαδική προσπάθεια έφερε την νίκη! Μια νίκη ιστορική για την ομάδα μας! Μια νίκη που μας φέρνει ακόμα πιο κοντά στην υλοποίηση του στόχου και του ονείρου της ανόδου!
  Ο μεγάλος τελικός είναι την ερχόμενη Δευτέρα 16/5 στις 20:00 στο "Σπύρος Λούης" με αντίπαλο τον ΔΑΣΑΛ. Η σειρά βρίσκεται ήδη στο 2-0 και η Νίκη Αμαρουσίου χρειάζεται μόνο μία νίκη για να "σκουπίσει" την ομάδα από τα Άνω Λιόσια.

Δεκάλεπτα: 26-15, 40-36, 57-44, 77-59.
Νίκη Αμαρουσίου (Χατζής-Ραχωβίτσας): Αντωνόπουλος 2, Μπίτσικας, Γιαννάκης 12(1τρ. 4ass.), Κοκαλιάς 9(1τρ. 4ass. 6reb. 2κοψ.), Κοντογιάννης 13(3τρ. 3ass.), Χαντζής, Γιαουρτόγλου 14(2τρ. 4ass. 2κλ.), Τάσιος 6(5reb. 2κλ.), Ευαγγελίτσης 21(10reb.), Τσέκενης, Γιατράκος Α., Λαμπρόπουλος.
Κορωπί (Αποστολάκης): Μουρτζούκος 3(1), Δρακόπουλος 15(1), Καυκής 8, Κουκουζέλης 6, Καραγιώργος, Παπαβασιλείου, Ρωμαίος 5(1), Σιδέρης 2, Βλάχος 19(2), Μαυροειδάκος 1, Βλήτσιος.