Α.Σ. Νίκη Αμαρουσίου

Δευτέρα 21 Μαρτίου 2011

16η Νίκη!

Την 16η νίκη της πέτυχε η ομάδα μας τρεις στροφές πριν το τέλος του πρωταθλήματος με αντίπαλο την Αν. Πετραλώνων και σκορ 82-69! Έτσι η Νίκη Αμαρουσίου παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και είναι ακόμα πιο κοντά στα playoff καθώς με μία ακόμα νίκη εξασφαλίζει και μαθηματικά την είσοδό της!
Η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα μουδιασμένα, ειδικά στην άμυνα, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν εύκολα στο καλάθι και σκορ πρώτου δεκαλέπτου 19-22! Με τον ίδιο ρυθμό στην επίθεση αλλά με σαφώς πιο βελτιωμένη την άμυνα πήραμε κεφάλι στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο με 38-34! Η άμυνα ζώνης που χρησιμοποιούσε ο αντίπαλος καθ όλη τη διάρκεια του ματς, δεν επέτρεπε στην ομάδα μας να ξεφύγει στο σκορ κι έτσι έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο με 55-49! Δύο λεπτά καλού επιθετικού μπάσκετ ήταν αρκετά για να αυξήσουν την διαφορά! Τα σουτ που έψαχνε η ομάδα τα βρήκε από τον Γιαουρτόγλου και ανέβασε την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους, την οποία κράτησε μέχρι το τέλος! Τελικό σκορ 82-69!
Ξεχώρισαν για την ομάδα μας οι Ευαγγελίτσης (22π.,17reb.,5ass.) και Γιαουρτόγλου (18π.,4ass., 3τρ.).
Επόμενος αντίπαλος την ερχόμενη Δευτέρα 28/3 στις 21:00 ο Νεοπεντελικός, εκτός έδρας.

Δεκάλεπτα:19-22, 38-34, 55-49, 82-69.
Νίκη Αμαρουσίου (Χατζής-Ραχωβίτσας): Αντωνόπουλος, Μπίτσικας 9(1), Γιαννάκης 8(1), Κοκαλιάς 10(2), Κοντογιάννης 15(1), Αντωνιάδης, Γιαουρτόγλου 18(3), Τάσιος, Ευαγγελίτσης 22, Τσέκενης, Γιατράκος Α., Λαμπρόπουλος.