Α.Σ. Νίκη Αμαρουσίου

Τρίτη 29 Μαρτίου 2011

Μεγάλη νίκη!

Αν υπάρχουν κάποιες νίκες που μπορούν να χαρακτηριστούν "μεγάλες", τότε μια τέτοια νίκη ήταν η χθεσινή! Η ομάδα μας "απέδρασε" με το πολύ σημαντικό διπλό από την έδρα του Νεοπεντελικού με σκορ 59-68 και εξασφάλισε και μαθηματικά την είσοδό της στα μπαράζ! Η Νίκη Αμαρουσίου την ήθελε και την χρειαζόταν την νίκη...και την πήρε με μια πειστική εμφάνιση απέδειξε την ανωτερότητά της μέσα στο γήπεδο!
Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 0-9 στα πρώτα λεπτά. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην πολύ καλή άμυνα της ομάδας μας και "μάζεψαν" την διαφορά για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 13-16! Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νίκη Αμαρουσίου με σωστές επιλογές στην επίθεση άνοιξε την διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 25-37! Με την ίδια συγκέντρωση και προσοχή μπήκε η ομάδα μας στο δεύτερο ημίχρονο. Ακόμα πιο πιεστική άμυνα και η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 20 πόντους για να κλείσει τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 36-51! Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν σε κανένα σημείο του αγώνα και το τέταρτο δεκάλεπτο κύλησε με τον ίδιο ρυθμό. Η Πεντέλη να κυνηγάει στο σκορ και η Νίκη να ελέγχει το παιχνίδι. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να κατεβάσουν την διαφορά μέχρι τους 7 πόντους αλλά χωρίς να κινδυνεύσει η ομάδα μας. Τελικό σκορ 59-68!
Ξεχώρισε για την Νίκη Αμαρουσίου η ΟΜΑΔΑ καθώς όλοι όσοι αγωνίστηκαν έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό!
Επόμενος αντίπαλος την Δευτέρα 4/4 και ώρα 19:45 η Παλατιανή στο γήπεδό μας!

Δεκάλεπτα:13-16, 25-37, 36-51, 59-68.
Νίκη Αμαρουσίου (Χατζής-Ραχωβίτσας): Αντωνόπουλος, Μπίτσικας 10(2), Γιαννάκης 8(1), Κοκαλιάς 5, Κοντογιάννης 18(1), Αντωνιάδης, Γιαουρτόγλου 11(1), Τάσιος 5(1), Ευαγγελίτσης 10, Τσέκενης, Γιατράκος Α. 1, Λαμπρόπουλος.