Α.Σ. Νίκη Αμαρουσίου

Τρίτη 14 Δεκεμβρίου 2010

Σημαντική νίκη!

Μια πολύ σημαντική, εκτός έδρας νίκη, πέτυχε χτες το βράδυ η ομάδα μας επικρατώντας της Παλατιανής με σκορ 47-63! Το τελικό σκορ αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα! Οι παίκτες της Νίκης Αμαρουσίου ήθελαν από την αρχή του αγώνα να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα και να μην δώσουν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους. Έτσι με πολύ καλές άμυνες και τρομερή ενέργεια, εξασφάλισε η ομάδα μια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 8-21! Η συνέχεια ήταν ανάλογη και το ημίχρονο έκλεισε 17-36! Λίγο η χαλαρότητα στο δεύτερο ημίχρονο επέτρεψε στην Παλατιανή να βρει κάποια σουτ στα οποία ευστόχησε και να κατεβάσει την διαφορά μέχρι τους 13 πόντους, αλλά χωρίς να κινδυνεύσουμε περισσότερο. Πολύ καλή ομαδική δουλειά στην άμυνα, ενώ επιθετικά ξεχώρισαν οι Κοντογιάννης (18π., 4ass.), Ευαγγελίτσης (20π., 8reb.) και Γιαννάκης (12π., 10reb.)! Για την ομάδα μας δεν αγωνίστηκαν οι Γιατράκος Χρ. και Αντωνιάδης λόγω τραυματισμών και ο Γιαουρτόγλου για προληπτικούς λόγους.
Επόμενος αντίπαλος ο Άρης Πετρούπολης την ερχόμενη Δευτέρα 20/12 εντός έδρας, στον τελευταίο αγώνα του πρώτου γύρου αλλά και για το 2010!

Δεκάλεπτα: 8-21, 17-36, 29-52, 47-63
Παλατιανή (Κακαλιάς): Τόλιος 8, Ηλιόπουλος 10, Τούντας 11(2), Μπασέας 5, Καλαντωνέας 3, Παππάς 2, Σαρρής 8(2).
Νίκη Αμαρουσίου (Χατζής-Ραχωβίτσας): Αντωνόπουλος 2, Μπίτσικας 4, Γιαννάκης 12, Κοκαλιάς, Κοντογιάννης 18, Τάσιος, Ευαγγελίτσης 20, Τσέκενης 7, Γιατράκος Α., Λαμπρόπουλος.