Α.Σ. Νίκη Αμαρουσίου

Τρίτη 1 Φεβρουαρίου 2011

Νίκη με 75-63!

Την ενδέκατη νίκη της πέτυχε χτες το βράδυ η ομάδα μας στο "ντέρμπι" της αγωνιστικής με αντίπαλο τον Δ.Α.Σ.Α.Λ. Έτσι η Νίκη Αμαρουσίου "ζευγάρωσε" τις νίκες της με την ομάδα από τα Άνω Λιόσια και έχει πλεονέκτημα όσον αφορά τους αγώνες μπαράζ που θα γίνουν για την δεύτερη ομάδα που θα προβιβασθεί στην Γ`Εθνική! Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό για την ομάδα μας, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση και να προηγούνται στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 10-17! Η είσοδος των Κοκαλιά, Γιατράκου Α. και Αντωνόπουλου έδωσαν ώθηση στην ομάδα να επιστρέψει στο παιχνίδι και να προηγηθεί στο ημίχρονο με σκορ 33-29. Στον ίδιο ρυθμό κύλησε το τρίτο δεκάλεπτο με την Νίκη Αμαρουσίου να ελέγχει το παιχνίδι αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και την διαφορά να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 51-48. Στο τελευταίο δεκάλεπτο που θα έκρινε και τον νικητή οι παίκτες μας δεν άφησαν άλλα περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Με σωστές επιλογές στην επίθεση και πολύ καλές άμυνες κατάφεραν να ανοίξουν την διαφορά και να πάρουν την πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Ξεχώρισαν για την ομάδα μας οι Ευαγγελίτσης (27π. , 11reb.), Γιαουρτόγλου (16π., 7ass.) και Γιαννάκης (14π. 4ass., 6reb), ενώ πολύ καλή προσπάθεια έγινε από όλους τους παίκτες.
Επόμενος αντίπαλος το Ηράκλειο Τυφών σε έναν εξίσου σημαντικό και δύσκολο αγώνα την ερχόμενη Δευτέρα 7/2 στις 21:00.

Ο αγώνας με τον Δ.Α.Σ.Α.Λ. Θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Sport TV την Τρίτη 1/2 στη 1:00 το βράδυ και την Τετάρτη 2/2 στις 22:30!

Δεκάλεπτα: 10-17, 33-29, 51-48, 75-63.
Νίκη Αμαρουσίου (Χατζής-Ραχωβίτσας): Αντωνόπουλος 2, Μπίτσικας, Γιαννάκης 13(3), Κοκαλιάς 2, Κοντογιάννης 7, Αντωνιάδης, Γιαουρτόγλου 16(1), Τάσιος 2, Ευαγγελίτσης 27, Τσέκενης, Γιατράκος Α. 6, Λαμπρόπουλος.
Δ.Α.Σ.Α.Λ. (Μαντζιώτης): Δημόπουλος, Θάνος, Παναγιωτόπουλος 5, Μπάρτζος 5, Γόντικας 3(1), Δήμας 7, Αρτεμάκης 3, Λυγγερίδης 10, Σκούταρης 17(1), Αντωνίου 13(2), Νίκας.