Α.Σ. Νίκη Αμαρουσίου

Τρίτη 11 Ιανουαρίου 2011

Στις Λεπτομέρειες!

Σε ένα πραγματικά "μεγάλο ντέρμπι" η ομάδα μας ηττήθηκε χθες το βράδυ από τον Άγιο Θωμά στο Γουδί με σκορ 76-73. Σε έναν πολύ όμορφο αγώνα που κράτησε τους φιλάθλους που τον παρακολουθούσαν σε αγωνία για σαράντα λεπτά η Νίκη Αμαρουσίου δεν κατάφερε να φύγει με το πολυπόθητο διπλό που θα της έδινε ισχυρό προβάδισμα για τα μπαράζ! Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά, με την ομάδα μας να φτάνει την διαφορά μέχρι και τους 11 πόντους και τελικά να κλείνει το δεκάλεπτο με σκορ 16-25! Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν όμως αυτό που τελικά στοίχισε στην Νίκη Αμαρουσίου. Με πολύ μεγάλη ευστοχία και ένα επιμέρους σκορ 18-3 οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και προηγήθηκαν στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει 38-31! Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι αλλά δεν έβρισκε λύσεις στην τρομερή ευστοχία των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 57-51. Με τον ίδιο ρυθμό άρχισε και το τελευταίο δεκάλεπτο. Μεγάλη προσπάθεια αλλά χωρίς αποτέλεσμα από τους παίκτες μας. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος και με σκορ 71-59 άρχισε η μεγάλη ανατροπή! Με ηγέτη τον Κοντογιάννη και πολλή ενέργεια στην άμυνα η Νίκη Αμαρουσίου γύρισε το παιχνίδι και έφτασε το σκορ στο 71-70 ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη! Σε εκείνο το σημείο ένα χαμένο επιθετικό ριμπάουντ στοίχισε για την ομάδα μας με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν κρίσιμο καλάθι και φάουλ και να κάνουν το 74-70. Ο "αρχηγός" μίλησε ξανά στη επίθεση πετυχαίνοντας καλάθι και φάουλ γράφοντας το 74-73! Καλή άμυνα στην επόμενη φάση, αλλά ξανά ένα χαμένο επιθετικό ριμπάουντ στοιχίζει! Βολές για την ομάδα του Αγίου Θωμά με τον Κρασσά να ευστοχεί σε μια βολή και σκορ 75-73. Ο Κοντογιάννης αστόχησε στην τελευταία επίθεση και με βολές οι γηπεδούχοι έγραψαν το τελικό 76-73! Πρωταγωνιστής για την ομάδα μας ο Κοντογιάννης (27π., 8/10διπ., 3/4τρ.) ενώ τον ακολούθησε στο σκορ ο Μπίτσικας (16π., 3ass., 5/6διπ.).
Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι από δύο πολύ καλές ομάδες που δικαίως βρίσκονται ψηλά στην βαθμολογία. Ο αγώνας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Sport TV την Τρίτη 11/1 στη 1:00 το βράδυ και την Τετάρτη 12/1 στις 20:00.

Δεκάλεπτα: 16-25, 38-31, 57-51, 76-73.
Άγιος Θωμάς (Ζωντός): Ζέρβας 8, Φράττας 3(1), Πανάγος 20(4), Ιατρού, Παπαγιαννακόπουλος 15(1), Κρασσάς 5, Λάβαρης 3, Κελέσης 1, Φιλιππόπουλος 21(1).
Νίκη Αμαρουσίου (Χατζής-Ραχωβίτσας): Αντωνόπουλος 2, Μπίτσικας 16(2), Γιαννάκης 2, Κοκαλιάς 7(1), Κοντογιάννης 27(3), Λαμπρόπουλος, Γιαουρτόγλου 6, Τάσιος 4, Ευαγγελίτσης 9, Τσέκενης, Γιατράκος Α., Χαντζής.