Α.Σ. Νίκη Αμαρουσίου

Τρίτη 7 Δεκεμβρίου 2010

Νέα ήττα

Την τέταρτη ήττα της γνώρισε χτες το βράδυ η ομάδα μας στην έδρα της από τον Νεοπεντελικό, με σκορ 62-69! Αυτή ήταν η τρίτη ήττα στο γήπεδό μας! Το παιχνίδι ξεκίνησε νωθρά για την ομάδα μας και μόνο ο Αντωνόπουλος ξεχώριζε σε εκείνο το σημείο σκοράροντας 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Τα τρίποντα έδιναν ψυχολογία στην ομάδα της Πεντέλης και συντηρούσαν ένα προβάδισμα 1-2 πόντων. το παιχνίδι κύλησε με τον ίδιο ρυθμό μέχρι και το ημίχρονο, όπου το σκορ ήταν 34-36. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Νίκη Αμαρουσίου! Οι εξαιρετικές άμυνες που οδηγούσαν σε αιφνιδιασμούς έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα μας στο 25΄ με σκορ 53-43! Κάπου εκεί όμως όλα τελείωσαν. Τα 4 φάουλ του Αντωνόπουλου και του Ευαγγελίτση στέρησαν από την ομάδα μας δύο πολύτιμες μονάδες. Έτσι η αντίπαλη ομάδα, ροκάνισε την διαφορά κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 54-52. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ψυχολογία ήταν υπέρ των φιλοξενούμενων. Κάποια άστοχα ελεύθερα σουτ που είχαμε και κάποια χαμένα επιθετικά rebound έδωσαν το προβάδισμα στην Πεντέλη που κράτησε ως το τέλος. Διακριθέντες από την ομάδα μας οι Αντωνόπουλος (16π., 4τρ. 5λάθ.) και Ευαγγελίτσης (17π. 6reb.). Επόμενος αντίπαλο η Παλατιανή εκτός έδρας την ερχόμενη Δευτέρα στις 21:00.

Δεκάλεπτα: 17-18, 34-36, 54-52, 62-69
Νίκη Αμαρουσίου (Χατζής-Ραχωβίτσας): Αντωνόπουλος 16(4), Μπίτσικας 4, Γιαννάκης 11(2), Κοντογιάννης 9(1), Ευαγγελίτσης 17, Τάσιος 3(1), Γιατράκος Α., Κοκκαλιάς 2.
Νεοπεντελικός (Καρατζάς): Κουτσώνας, Μάντζιος 9(2), Βουρτζούμης 3(1), Μανιάτης 4, Σερμέτης 5, Γιαπκιάδης 15(4), Ζερβολέας 2, Αττίκος 18(1), Δρακάκης 4, Τσόπης 9.